Blog

16 Aralık 2016 0

Çevre Cadısıyım

Çevre Cadısıyım

Biz üç kardeşiz. Her ailede olduğu gibi bizde de büyük kardeşten kalanlar değerlendirilerek küçük kardeşe uyarlanırdı.
Ayrıca babaannem de annem gibi çok yaratıcı bir kadındı. Eski süveterlerden yastıklar yapar, Vita kutularında biberler yetiştirilerdi.

Böyle bir ailede büyüyünce etrafınızdaki herşeye farklı bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Yıllar boyu herşeyi atarken iki kere düşündüm. Meslek olarak müzisyenliği seçmem de duyarlılığımı ikiye katladı.Çünkü örnek olmak zorundasınız. TRT’ye başlayınca bu konuda anlatılanları sünger gibi emdim. Arkadaşlarıma öğretmeye başladım. İzci ve gençlik kamplarında bu konuda çalışmalar da yaptım. Yıllar içinde etrafımdan çok şey öğrendim.

Özellikle çevreye karşı duyarlı olanlar bahçeden bir çiçek bile kopartmamayı öğrettiler. Çöplere çöp gözüyle bakmamayı öğrettiler. Eskiden herşey bu kadar ambalajlanmış değildi. Dolayısıyla ambalajı olan ürünlerden arta kalanlar pek değerliydi.Kimi dikiş kutusu olurdu, kimi şekerleme kutusu. Kavanozların içi tekrar tekrar dolardı. Konserve kutularında çiçek yetiştirilerdi.

Bunları yıllar boyu evimde bende biriktirdim. Ev kavanoz cenneti haline gelince atabiliyordum ancak. Ya da kocam isyan edip bazılarını atıncaya kadar tabiiki. Elbiseleri değiştirme sevdam da garibanlık zamanlarımda başladı. Sahneye çıktığım yerde giyecek gece elbisem yoktu. Alacak param da. Ben de gündüz elbiselerini değiştirerek ilk sahne kıyafetlerimi yapmaya başladım. Beni kesmedi tabiiki. Kumaşları eski ayakkabılarıma kaplayarak çok orijinal ayakkabılar da yaptım. File çoraplardan eldivenler yapardım. TV’de en çok Derya Baykal dikkatimi çekmiştir. Onun yaptıkları bana her zaman ilham vermiştir. Zaman zaman konuk oluyorum ve birlikte bir şeyler yapmaktan çok keyif alıyorum. Onu da çok seviyorum. Çok iyi kalpli, güler yüzlüdür Derya’cım.

Çevko ile sevgili Ender Uslu sayesinde tanıştıştım. Kurum olarak zaten biliyordum ama sempati duymamı sevgili Dilek Özcanlı Uslu sağladı. İşim gereği pek çok vakıfla ve derneklerle çalışıyorum. Kendimi gerçekten yakın hissettiğim en harika vakıflardan biri. Beni de ilk kamu spotunu çekmemizden itibaren hemen sıcacık yuvalarına aldılar. Ben de onlardan öğrendiklerimle kendi araştırmalarımı birleştirdim. Ortaya harika bir enerji patlaması çıktı. Ambalaj atıklarına farklı bakıyorum artık. Herkese fetva veriyorum valla. Yaş çöpü şöyle at, kuru çöpü böyle diye. Bıkıncaya kadar söylüyorum. Ambalaj atıkları çöp değildir diye…

Kağıtları atana da kızıyorum, suyu havayı kirletene de. Bu bizim insan olarak çocuklarımıza karşı görevimiz. Bu sıralar ambalaj atıklarından kullanılabilir malzemeler yapmayı öğrettiğim Handcraft TV kanalımı açtım youtube’da. Funda Şen ile birlikte harika videolar çektik, abone olmanızı öneririm. Ben yaşadıkça etrafımı uyarmaya devam edeceğim. Çünkü böyle giderse çöplerden bize yaşayacak yer kalmayacak.

Sevgiler sunarım dostlarım,
Zeliha Sunal

Top