Zeliha Sunal Kimdir?

Mikrofonla ilk olarak TRT İzmir radyosu “Çocuk saati” programında tanıştı. Dönemin halk eğitim merkezlerinde aldığı gitar dersleri ile gitar çalmaya başladı. Öğretmen Okulunda okurken kurduğu orkestra ile, liseler arası birçok müzik yarışmasına katıldı ve derece aldı. Uzunca bir süre amatör gruplarda gitar çalıp şarkı söyleyen Zeliha Sunal profesyonel müzik çalışmasının ilk basamağı olan İzmir’de 5 yıl kendi orkestrası ile çalıştı. 1988 yılında Grup Angora orkestrasıyla çalışmak üzere Ankara’ya gitti. 1988 -1992 yılları arasında birçok ülke devlet başkanının ağırlandığı devlet organizasyonlarında sahne aldı. TRT Ankara Televizyonunun hazırladığı Tele Tatil, Pazardan Pazara, 24`e Doğru adlı canlı hazırlanan ve yayınlanan programlarda müzik yaptı. TRT Ankara Radyosu “Hafta sonu” programında orkestra solistliği yaptı. 1993 yılında yaşamında ciddi bir değişiklik yaparak İstanbul’a yerleşti. Kanal D ve HBB Televizyonlarının müzik eğlence programlarında orkestra solistliği yaptı. TRT Televizyonu tarafından yayınlanan “Gece kahvesi ” adlı programda kendi orkestrası Grup Çağrışa ile birlikte çalıştı. TRT İzmir Televizyonunun hazırladığı “Hafta Sonu” programında sunucu ve solist olarak yer aldı. TRT2’de trafik konulu bir programın sunuculuğunu yaptı. TV8’de yayınlanan “Zeliha ile Her Telden Her Dilden” adlı programın yapımcılığını sunuculuğunu ve solistliğini yaptı. 2009 yılında Flash TV’de “Sihirli Dolap” adlı programı hazırladı ve sundu. 2010 yılında Kıbrıs Genç Tv de yayınlanan Kıbrıs Yıldızı Şarkı Yarışması’nda müzik direktörlüğü ve jüri üyeliği yaptı. Halen POPSAV’da yönetim kurulunda görev yapmaktadır. Müyorbir Yönetiminde 9 sene çalıştı. Türkiye Sigarayla savaş derneği yönetim kurulu üyesidir. 2018 yılında TRT Kent radyo da kısa süre çalıştı. Magazinkolik.com sitesinde müzik yazarıdır. Youtube/handcrafttv kanalında ev kadınları için yararlı bilgiler üretmeye devam ediyor.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye Sigarayla Savaş derneğinde çalışıyor. 3 yıldır yönetim kurulunda görev yapıyor. 2014 yılında gençlerle yaptığı çalışmalar için “İnsanlığın gerçek dostları” özel ödül aldı.

2013 ve 2014 Ekim aylarında Türkiye meme vakfı için yaklaşık 400 kadınla flashmob düzenledi ve basının büyük ilgisini çekti.Her iki etkinlik te sosyal medyada çok seyredildi. Farkındalık yaratmak için konserler verdi.

2013 yılında ÇEVKO nun yüzlerinden biri olduktan sonra tv programlarında ve çeşitli üniversitelerde geri kazanımın ne kadar önemli olduğunu anlatan çalışmalar yaptı. AVM lerde kadın ve çocuklar için projeler üretti.

Aynı sene YouTube ta kurduğu Handcraft tv sitesinin tüm sosyal medya ağlarını “Geri dönüşüm,Yeniden kullanım ve ileri dönüşüm” konusuna ayırdı. “Ambalaj atıkları çöp değildir” diyerek bu konsepti çeşitli TV kanallarında katıldığı programlarda kadınlara öğretti.

İstanbul Zeytinburnu belediyesiyle Çevko ile “Evlerden Evrene” projesinde çalıştı.

Türkiye engelliler spor, yardım ve eğitim vakfı TESYEV için Bülent Cenkçi’nin hazırladığı Ali Boz’un öykülerinden oluşan “Büyük Resim” projesinde yer aldı.

2017 yılında Antalya oteller bölgesi Serik te belediye ile birlikte “Kongre atıkları çöp değildir “ mottosu ile atıkların daha dikkatli toplanması ,aracı firma ile katma değerinin hesaplanmasısağlandı. Bunu katılımcılara bildirerek ülkeye kazandırdıkları değerleri öğrenmeleri de sağlandı.Daha fazla atık toplandı.

Bu proje daha sonra “Sıfır atık “adını alarak İstanbul’a taşındı. Farklı alanlara ayrılarak çalışmalar başladı “Mutfakta sıfır atık” konsepti ile Gastro Entertainment, Gastro Antalya ya ve GastroAntep e katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfü Kırdar Kongre merkezinde atıklar tartılarak toplanmaya ve katılımcılara katma değerlerini bildirmeye devam etti.

2017 Yılında Sayın Emine Erdoğan ‘ın Sıfır atık projesine başlaması üzerine tüm hesaplarımızı Çevre bakanlığına teslim ettik.

“Atıksız Yaşam ” adını alan konsept yeni projelerle devam etti.

Halen Atıksız yaşam olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımız bağımsız olarak devam etmektedir.

Çevko, Türçev, Akademi Çevre, İGA , Dikili Belediyesi proje ortaklarımız.

Uluslararası Konserler

Los Angeles, Newyork, Chicago, Washington, Almaata , Bişkek, Bakü, Rodos, Kıbrıs, St. Petersburg, Varna, Hurghada, Kahire ,Belgrad, Dubrovnik, Monaco, Düsseldorf, Münih

Konserler

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Kent orkestrası, TRT Hafif Müzik ve Jazz Orkestrası, Grup Çağrışa adlı orkestra ile konserler verdi. Halen Z/Project adlı Orkestra ile çalışmakta.

Müzikal Projeler

Parkorman Herıld Yani, Jazzy Dokunuşlar, Bak bir varmış bir yokmuş, Her Telden Her Dilden 1-2-3, Şiirler ve Şarkılarla İstanbul Şarkıları, Neşeli Maşrapa (Geveze ile), Fehmi Dalsaldı ve Zeliha Sunal Kabare Show, Nahide TV Show, Oldies Goldies (60-70-80), Sadece 90’lar, A Acayipsin Show, Gazino Show (Farklı solistlerle), Hollywood Bollywood Yeşilçam, Canlı Karaoke

Oyunculuk

İlişkiler, ATV Fırtınalar, Star TV Korkusuzlar, 2007 ATV Vesaire Vesaire, 2008 Sinema Filmi.

Yarışmalar

Eurovision, TRT Altın Anten, Altın Güvercin, Onno Tunç, İzmir Şarkı yarışması, Eurovision Türkiye finalleri, Kahire Şarkı Yarışması, Uluslararası Free Song Festivali.Varna Discovery Şarkı yarışması.

Ödüller

TRT Altın Anten yarışması derece,Discovery, Uluslararası Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi başarıyla temsil edip en iyi şarkı ve Fidof özel ödülü,8.Uluslararası Kahire Şarkı yarışmasında 4. lük ödülü,Ekim 2004 te Almaata’da gerçekleştirilen İstanbul günlerinde Türkiye’yi temsil etti. Bulgaristan Discovery Uluslararası Şarkı Yarışması’nda en iyi şarkı ve Fidof özel ödülü. 8.Uluslararası Kahire Şarkı yarışmasında 4.lük ödülü. 2006 Uluslararası Kırgızistan Free Song Festival’inde Dünya ikincisi Temmuz 2006 da Hurghada’da gerçekleştirilen Uluslararası Free Song Festival’inde Dünya ikincisi

Çevre Ödüller

Yeşil Nokta özel ödülü (2015) Altın Rehber yılın en dikkat çeken sosyal sorumluluk ödülü (2018) Altın İstanbul en iyi sosyal sorumluluk projesi (2018) Yeşil nokta özel ödülü (2018) Fen koleji sosyal sorumluluk projesi (2019).

Diskografi

Sonbahar Şansonları (2000) Erkekleri Tanıyın, Single (2005) Rafta Kalmasın (2006) Antika (2007) Her Şey Çok Güzel Olacak (2009) Aşk Bana Kalır (2010) Kurbağa Prens, Single (2012) Aldatıldık , Single (2013) Çok Ayıp (2014), Nankör EP (2015), Zeliha Sunal & Ömür Göksel Sırılsıklam – Boşver Single (2016), Dünya Bir Yana Sen Bir Yana, Sigarayı Bırak EP (2016), Mini Mini Bir Kuş Konmuştu (2016) Geçti -single (2017), Hedef Sıfır Atık Proje single (2019)

Top